Moda na wełniane opaski do włosów trwa już od kilku lat. Taki dodatek nie tylko osłoni uszy przed jesiennym chłodem, ale i fajnie dopełni naszą stylizację. Wełniana opaska to zdecydowanie top of the top wśród jesiennych trendów nie tylko na Instagramie.
Trend, który króluje na rynku to wełniane opaski w stylu handmade. Nic dziwnego, ponieważ bardzo prosto wykonać je samemu przy małym nakładzie środków. Przygotowana własnoręcznie opaska może być bardziej spersonalizowana od tych dostępnych w sieciówkach. Nie zapominajmy też o tym, że zrobiona własnoręcznie będzie cieszyła bardziej niż ta kupiona.
Opaski są świetną alternatywą dla osób, które nie lubią się z czapkami. Przyznajmy szczerze, kto z nas nigdy nie unikał noszenia czapki ze względu na efekt przyklapniętych włosów. Wełniana opaska jest w takiej sytuacji pomocnym rozwiązaniem.
Nie musisz mieć nie wiadomo jakich umiejętności żeby wykonać wełnianą opaskę samemu. Wystarczy, że będziesz mieć szydełko, włóczkę, trochę czasu i odrobine chęci.
Wełniana Opaska na szydełku dla początkujących - od czego zacząć?
Do własnoręcznego wykonania wełnianej opaski na szydełku będzie potrzebny jeden motek włóczki 100g, a właściwie to około połowy w zależności jak szeroką opaskę chcecie – od 5 do 20zł. Grubość włóczki dobieramy uwzględniając jak ciepłą opaskę chcemy mieć. Na filmiku użyłam włóczki pod szydełko 6mm (szara) oraz włóczki pod szydełko 4-5mm (czarna). Drugim niezbędnym elementem będzie samo szydełko o rozmiarze wskazanym na opakowaniu włóczki – 2zł. Ostatnia rzecz, której potrzebujemy to igła do wełny – około 1zł.
Dlaczego nie polecam bambusowych szydełek na początek?
Zakładam, że większość z nas na początku swojej szydełkowej drogi nie chce wydać milionów monet na przybory, ponieważ nie jesteśmy jeszcze pewni czy to chwilowe zainteresowanie rozwinie się w coś więcej. Sięgamy więc po tańsze produkty a co za tym idzie te słabszej jakości. Sama kupiłam zestaw bambusowych szydełek i jak widać na zdjęciu i na nagraniu nie są one już w najlepszym stanie. Dodam, że szydełko wyszczerbiło się już podczas pierwszego użytku. Polecam sięgać po te metalowe wersje szydełek, które są równie tanie, ale trwalsze. Lepiej kupić jedno szydełko lepszej jakości niż cały zestaw tych średnich.
Obejrzyj tutorial i przekonaj się, jaki proste jest wykonanie wełnianej opaski samemu
Zaczynamy od zawiązania pętelki. Nie musimy zostawiać zbyt długiego ogonka, bo nie będzie nam on później do niczego potrzebny. Służy on tylko do wygodniejszego wykonania pierwszego oczka w łańcuszku.
Przed nami najprostszy etap, czyli pojedyncze oczka. Wykonujemy łańcuszek o długości 48cm. Przyjmijmy to, jako taką normę. Możemy oczywiście zrobić dłuższą lub krótszą opaskę, jeśli ktoś ma większy obwód głowy jednak należy pamiętać, że opaska będzie elastyczna, więc nie musi być ona być dokładnie tego wymiaru, co głowa.
Drugi rząd zaczynamy od pobrania na szydełko wolnej nitki. Następnie wbijamy się w pierwsze oczko łańcuszka, znów pobieramy wolną nitkę a następnie przeciągamy ją przez wszystkie 3 oczka, jakie mamy na szydełku. Czynność powtarzamy aż do końca rzędu. Na jego końcu robimy jedno pojedyncze oczko. Obracamy stronami naszą opaskę i znów wracamy do ściegu z 2 rzędu.
Ilość rzędów zależy od tego jak grubą opaskę chcemy mieć. Najlepiej, co jakiś czas przyłożyć ją do głowy i skontrolować czy jest już wystarczająco szeroka żeby całkowicie zakryć nasze uszy.
Po zrobieniu ostatniego rzędu obcinamy nitkę pozostawiając jakieś 50cm zapasu tak, aby swobodnie można było zszyć łączenie. Po odcięciu przeciągamy całą nitkę przez ostatnie oczko.
Teraz przyda nam się igła. Nawlekamy ją na pozostawioną długość nitki. Aby dokładnie zszyć opaskę należy złożyć jej końce na zakładkę, a następnie przeszyć nitką uważając, aby za każdym razem przeszywać każdą z warstw zakładki. Krótszą nitkę wplatamy w przeszycia. Na koniec wykonujemy kilka szyć zabezpieczających i węzełek. Odcinamy pozostałą nitkę i obracamy opaskę.
Nasz must have sezonu jesień – zima gotowy!
Spodobał Ci się mój wpis?
Zostaw po sobie komentarz i odwiedź mnie w mediach społecznościowych gdzie znajdziesz więcej ciekawych materiałów.