Spis treści
Temat powstawania trądziku u dorosłych jest złożony. Najczęstszym przyczyną jego występowania są zaburzenia gospodarki hormonalnej, które nie są jedynie związane z wiekiem dojrzewania. Nie jest to jednak niejedyna przyczyna trądziku u osób dorosłych. We wpisie powiem, więcej na temat tego, co może powodować trądzik u dorosłych oraz co może nam pomóc w tej nierównej walce.
Przyczyny trądziku u dorosłych
Najczęstsze przyczyny trądziku u dorosłych, czyli tego, który pojawia się już po 30 roku życia to:
– zła pielęgnacja (źle dobrane kosmetyki, niedokładny demakijaż, niedokładne oczyszczanie skóry)
– zła dieta (alkohol, dużo przetworzonych produktów, nieregularnie jedzenie posiłków)
– stres (wysoki poziom kortyzolu, tzw. hormonu stresu)
– zaburzony cykl dobowy (późne kładzenie się spać codziennie o różnych porach, mało odpoczynku, mało snu)
– rozchwianie równowagi hormonalnej (wpływają na to między innymi wszystkie powyższe aspekty)
– czynniki genetyczne
Trądzik u dorosłych – jak sobie z nim radzić
Co będzie pomocne w walce z trądzikiem u dorosłych, jak sobie z nim poradzić? Kluczem do sukcesu, złagodzenia objawów jest oczywiście znalezienie przyczyny występowania trądziku. Najlepszą opcją jest konsultacja z dobrym dermatologiem, który zacznie od wywiadu z pacjentem i skierowania na odpowiednie badania. Często jednak (wiem z własnego doświadczenia) z marszu dostajemy antybiotyk lub inne równie silne leki doustne. Warto wtedy zwrócić uwagę lekarzowi, że najpierw chcesz odszukać przyczynę problemu lub w ogóle zmienić lekarza. Poza tym należy wdrożyć w swoją codzienność trochę zmian i obserwować skórę.
– w pielęgnacji stawiamy na dokładne, ale delikatne oczyszczanie rano i wieczorem oraz nawilżenie. Pomocne będą również składniki takie jak: retinoidy, kwas azelainowy, kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu
Pamiętamy żeby wszystko używać z głową.
– wprowadzamy regularność w posiłkach i cyklu dobowym, wcześniej kładziemy się spać, dbamy o ruch i wysypianie się
– jemy zdrowiej i stawiamy na produkty o niskim indeksie glikemicznym (rozważ redukcję ilości spożywanego mleka, cukrów prostych, przetworzonych produktów)
– pracujemy nad stresem i eliminujemy z życia stresory – to trudne, ale są różne pomocne techniki i zawsze można zmienić pracę (ja tak zrobiłam i polecam)
– robimy podstawowe badania i konsultujemy je z lekarzem rodzinnym, sprawdzamy hormony tarczycy, wyjaśniamy wszystkie problemy natury kobiecej (to, że boli to nie jest taka nasza natura)
Napiszcie w komentarzu czy Was też dotyczy trądzik dorosłych.