Jak spędzić przyjemny, leniwy wieczór w domu? Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest ciepły koc, herbata, wino lub gorąca czekolada i dobry serial albo książka. Możliwości w tym temacie jest wiele i ciężko wybrać, dlatego przychodzę z małą podpowiedzią i polecę top 3 seriale i książki na listopad, które mnie mocno wciągnęły. Przygotujcie się na trochę mroku, zagadek do rozwiązania, nieoczywistych zwrotów akcji, ciekawych historii, coś z przyszłości i przeszłości oraz trochę fantastycznego świata. Spokojnie, nie znajdziecie tutaj typowych spilerów psujących całą zabawę z oglądaniem.
Top 3 seriale na listopad – The Watcher
Nie pierwszy ogień idzie serial The Watcher stworzony przez Ryana Murphy’ego. Główny wątek i wiele wydarzeń z tego trillera opiera się na prawdziwej historii, która wydarzyła się w New Jersey w 2014 roku, co od samego początku nadaje serialowi więcej grozy. Cała historia opiera się na tym, że małżeństwo wraz z dwóją swoich dzieci kupuje i wprowadza się do pięknego, wielkiego domu na przedmieściach, do którego skrzynki pewnego dnia trafia dziwny list od osoby podpisującej się jako The Watcher. Z odcinka na odcinek treści kolejnych listów są coraz mroczniejsze i coraz bardziej budzą strach. Powoli poznajemy ciekawą i dość ponurą historię domu, jej byłych mieszkańców i oczywiście dziwnych, podejrzanych sąsiadów. Jest wiele tropów, wciąż na nowo starałam się odgadnąć kto i dlaczego jest Obserwatorem i co jeszcze wydarzy się w nawiedzonym domu. Serial The Watcher wciąga, bo cały czas w powietrzu wisi jakaś zagadka, wszystko, co się dzieje jest po prostu dziwne i budzi przekonanie, że bardzo łatwo jest stracić kontrolę nad poczuciem bezpieczeństwa nawet we własnym domu. Stopniowo budowane jest napięcie, które uzupełnia odpowiednio dobrana muzyka i kadry. Jeśli się zastanawiacie czy warto obejrzeć Thw Watcher to bez zastanowienia mogę potwierdzić, że tak.
Top 3 seriale na listopad – The Peripheral
Kolejny z moich top 3 seriali na listopad to produkcja Amazon Prime z pogranicza gatunków Dramat, Thriller i Sci-Fi, która już została okrzyknięta hitem roku 2022. Mowa oczywiście o The Peripheral. Serial po pierwszych odcinkach przypomniał mi o filmach z serii Matrix, bo również zawiera wątek przenoszenia się przez bohaterów do innej rzeczywistości. Ma jednak w sobie więcej z realności. The Peripheral przyciąga i wciąga nie tylko fabułą, ale również projekcją przyszłości, która fascynuje i wydaje się w pewnym stopniu realna. Zawsze podziwiam twórców tego typu produkcji za pomysłowość w tworzeniu przedmiotów i świata z przyszłości. The Peripheral rozkręca się dość powoli, ale mimo to nie nudzi. Z niecierpliwością czekam na dwa ostatnie odcinki sezonu i aż dziwi mnie, że uda się tą historię jakoś zakończyć w tak niewielu minutach, jakie pozostały do dyspozycji.
Top 3 seriale na listopad – Dahmer – potwór: historia Jeffreya Dahmera
Na koniec serialowych poleceń coś bardzo mrocznego i wstrząsającego dla osób, które lubią seriale dokumentalne i kryminalne, czyli Dahmer – potwór: historia Jeffreya Dahmera. Jest to produkcja bardzo ciężka i mocno zapadająca w głowę, wywołująca masę przemyśleń i pytań. Opowiada historię J.Dahmera, seryjnego mordercy, który przez wiele lat odurzał i mordował młodych mężczyzn i chłopców, następnie ćwiartował, a nawet zjadał ciała swoich ofiar. W serialu Dahmer – potwór: historia Jeffreya Dahmera pokazane jest jak od najmłodszych lat funkcjonował, jak skrzywiona była jego psychika i sposób myślenia o ludziach, bliskości z drugą osobą. Produkcja opierała się na prawdziwych danych, choć pojawiają się pogłoski, że część rzeczy została w niej lekko przeinaczona. Nie zmienia to jednak faktu, że zbrodnie miały miejsce i miały one taką, a nie inną formę. Całość wciąż budzi w naszych głowach pytania skąd na świecie biorą się tacy ludzie, czy tacy się rodzą czy też kumulacja różnych sytuacji w ich życiu warunkuje to, jacy się stają, czy możemy czuć się bezpiecznie wśród otaczających nas ludzi, ile takich Dahmerów jest wokół nas? Serial warto obejrzeć choćby przez wzgląd na to, aby uwrażliwić się na sytuacje społeczne, jakie wokół nas się dzieją. Nie pozostawajmy obojętni, kiedy widzimy i czujemy, że dzieje się coś niepokojącego.
Top 3 książki na listopad – „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” – Agata Romaniuk
Na pierwszym miejscu mojego top 3 książki na listopad musi pojawić się „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” Agaty Romaniuk. Jest to książka trochę w formie wywiadu, a trochę reportażu poprzecinanego własnymi wspomnieniami i doświadczeniami autorki z dalekiego Omanu. A.Romaniuk na wstępie opisuje jak to było z rozwojem i rządzącymi tego kraju. Daje nam to pewien pogląd na Oman i jego społeczeństwo. Kolejno poznajemy historie wielu tamtejszych rodzin, zwyczajów i przyjętych schematów z perspektywy kobiet. Są to w większości dość szokujące wydarzenia i sytuacje, które nie wpisują się w nasze europejskie normalia. Państwa muzułmańskie wciąż stanowią dla nas zaskakującą mieszankę bogatej kultury i skrajnych tradycji oraz ogólnie przyjętych poglądów. Może jest to jeden z powodów, dlaczego książka „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” tak bardzo wciąga i czyta się ją z ciekawością.
Top 3 książki na listopad – „Idealne życie” – Katarzyna Kołczewska
W zestawieniu polecanych książek znajdzie się również coś dla fanów zagadek, sekretów rodzinnych i zawiłych spraw do wyjaśnienia. Wszystko to znajdziemy w książce „Idealne życie” Katarzyny Kołczewskiej. Wszystko zaczyna się od samobójstwa, gdzie jednak nie wszystkie znaki i poszlaki do siebie pasują. Na pierwszy plan wkracza siostra bliźniaczka samobójczyni i powoli tajemnice wychodzą na jaw, wszystko zaczyna się gmatwać i komplikować. Książkę „Idealne życie” polubiłam za kreację głównej bohaterki i postać policjanta, który zajmuje się rozwiązaniem całej sprawy, ale również za nieoczywiste rozwiązanie całej historii. Mamy tutaj bardzo fajny mix książki obyczajowej, pokazującej, że bogactwo w życiu nie gwarantuje szczęścia i że świat niektórych osób to ciągłe stwarzanie pozorów oraz kryminału, gdzie jest pełno tajemnic, które wychodzą na jaw zupełnie przypadkiem. Mamy pewien balans, co sprawia, że „Idealne życie” – Katarzyny Kołczewskiej może przypaść do gustu zarówno fanom pierwszego jak również drugiego gatunku.
Top 3 książki na listopad – „Szepty pienińskich ścieżek” - Joanna Tekieli
Na koniec mojej listy top 3 książki na listopad pojawia się coś bardziej lekkiego i przyjemnego z górskim widokiem w tle. „Szepty pienińskich ścieżek” autorstwa Joanny Tekieli to niesamowicie przyjemna pozycja, którą czyta się chociażby z chęci wybrania się w wyobraźni na spacer po pienińskich ścieżkach. Ogólnie fabuła i sposób przedstawienia postaci ma w sobie dużo uroku i przyciąga czytelnika. Osobiście bardzo lubię książki, w których jest cała masa pozytywnych postaci, które powoli w pewien magiczny sposób przewijają się przez rozdziały i odmieniają życie głównej bohaterki. „Szepty pienińskich ścieżek” to nie jest książka opisująca jakąś niesamowitą historię i nie ma zaskakującego zaskoczenia, ale jest pełna ciepła i bardzo pozytywnie nastraja, co sprawia, że przyjemnie jest się zanurzyć w stworzony przez autorkę świat.