Podczas ostatniego urlopu miałam okazję wybrać się w okolice, których do tej pory zupełnie nie znałam i gdzie mnie jeszcze nigdy nie było. Podczas 3 dość intensywnych dni miałam okazję zaliczyć kilka atrakcji w Wałbrzychu i jego okolicach. Myślę, że nawet będąc przejazdem warto je odwiedzić, zobaczyć, zwiedzić i poznać ich historię. Co znalazło się w moim ranking najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Wałbrzychu i jego okolicy? Przekonajcie się sami czytając wpis.
Spis treści
Ranking najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Wałbrzychu i jego okolicy - Zamek Książ
Jeśli miałabym wybrać moje top zamki, jakie miałam okazję osobiście odwiedzić (było ich sporo i część z nich znajdziecie we wpisie: Pomysł na jednodniową, jesienną wycieczkę – poznaj tajemnice polskich zamków) to Zamek Książ znalazłby się w czołówce. Ten trzeci co do wielkości zamek w Polsce robi ogromne wrażenie i zachwyca już z zewnątrz, a to co w środku tylko dopełnia jego majestatyczną wizję.
Ogromnym plusem zwiedzania tego zamku jest audioprzewodnik, jaki dostaje się przy kasach biletowych. Dzięki temu każdym może iść w swoim tępie i delektować się sztukateriami, okazałością sal i ilości pomieszczeń.
Co jeszcze skrywa przepiękny Zamek Książ? Podziemne korytarze, sekrety i tajemnice sięgające czasów II wojny światowej.
Planując wizytę trzeba zarezerwować więcej czasu na spacer po niesamowitych i licznych ogrodach stworzonych na półkach skalnych. Mnie zachwycił ten z 27 fontannami odgrodzonymi od siebie fikuśnymi formacjami z roślin.
Informacje o godzinach otwarcia i cennik znajdziecie TUTAJ
Ranking najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Wałbrzychu i jego okolicy - Podziemne Miasto Osówka
Będąc w tej okolicy nie mogliśmy się powstrzymać żeby nie zahaczyć o miejsce, które owiane jest tak wieloma tajemnicami z czasów II wojny światowej, że do dziś nie sposób jest mi przestać myśleć o różnych teoriach.
Podziemne Miasto Osówka gwarantuje solidną dawkę historii, rozważań na temat tego, jak mogłaby potoczyć się wojna i jakie jeszcze niewyobrażalne plany snuły się po głowie jednej z najbardziej szalonych i nieobliczalnych postaci z dziejów II wojny światowej.
Podróż po Osówce to droga, przez którą prowadzi nas przewodnik, ale nie brakuje też różnych multimedialnych dodatków.
Planując odwiedzenie tego miejsca polecam założyć wygodne buty sportowe i cieplejszą kurtkę czy bluzę, ponieważ ten godzinny spacer po podziemnych korytarzach przebiega w temperaturze około 8°C, a podłoże bywa mokre i śliskie.
Informacje o godzinach otwarcia i cennik znajdziecie TUTAJ
Ranking najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Wałbrzychu i jego okolicy - Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Wałbrzych to miasto z ciekawą, ale też trochę smutną historią. Leży ono w Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym będącym najstarszym regionem wydobycia węgla kamiennego na obszarze dzisiejszej Polski. Wielki potencjał, jaki widziano w wałbrzyskim węglu (ale również innych gałęziach przemysłu na tym terenie) świetnie odzwierciedla wygląd miasta, jego zabudowa. Dlaczego w takim razie Stara Kopalnia w Wałbrzychu funkcjonuje już tylko jako muzeum, kawiarnia i Centrum Kultury? Tego i wiele więcej dowiedzieliśmy się podczas odwiedzin tego miejsca.
Od przedstawienia geologii i specyfiki złóż węgla szybu Julia, przez historię samej kopalni, tego jak wyglądała codzienna praca pod ziemią i w całym zakładzie dochodzi się do dnia dzisiejszego i spoglądania na nowe oblicze Wałbrzycha, jaki rozpościera się z wieży widokowej.
Osobiście spodziewałam się głównie przejścia podziemną trasą. Ta niestety w czasie naszych odwiedzin była zalana (byliśmy w czasie tuż po przejściu fali powodziowej). Natomiast sama część historyczna i muzealna była ciekawa, wciągająca i opowiedziana przez jednego z byłych pracowników kopalni, co uzupełniło nam obraz tego miejsca o pewne spostrzeżenia i historie.
Informacje o godzinach otwarcia i cennik znajdziecie TUTAJ
Mieliście okazję odwiedzić te miejsca? A może macie coś jeszcze innego do polecenia?