Kwas hialuronowy totalnie zawładnął drogeryjnymi półkami. Mamy niezliczoną ilość produktów, które go zawierają i producenci obiecują nam super nawilżenie skóry i działanie przeciwzmarszkowe. Niestety jest tu mały haczyk. Nieprawidłowo stosowany kwas hialuronowy nie tylko nie nawilży naszej skóry, ale może nawet spowodować jej przesuszenie. Jak aplikować kwas hialuronowy, aby do tego nie dopuścić i w pełni wykorzystać właściwości tego składnika dowiecie się czytając mój wpis.
Jak poprawnie używać kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy to związek chemiczny, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Jest on składnikiem przestrzeni wypełniającej komórki skóry, w której znajdują się włókna kolagenowe i elastynowe.
Wraz z wiekiem, a dokładniej po około 25 roku życia, jego ilość stopniowo maleje, przez co nasza skóra staje się bardziej wiotka, sucha, pojawiają się widoczne zmarszczki.
Jak szukać kwasu hialuronowego w składzie INCI kosmetyków
Kwas hialuronowy w składzie kosmetyków najczęściej spotykamy pod nazwami: Hyaluronic Acid lub Sodium Hyaluronate
Hyaluronic Acid – ma dużą cząsteczkę, przez co zostaje na powierzchni skóry tworząc na niej film ochronny zapobiegający odparowywaniu wody z naskórka
Sodium Hyaluronate – hialuronian sodu, sól sodowa kwasu hialuronowego, ma mniejszą cząsteczkę, dzięki czemu jest w stanie przeniknąć głębiej
Co sprawiło, że kosmetyki z kwasem hialuronowym zalały rynek kosmetyczny
Na ogromne zainteresowanie przemysłu kosmetycznego kwasem hialuronowym miały wpływ przede wszystkim jego właściwości higroskopijne, czyli fakt, że potrafi on przyciągnąć i związać cząsteczki wody w tkance.
Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ilość wody 1000-krotnie większą od jej masy cząsteczkowej.
Jak prawidłowo aplikować kwas hialuronowy, aby nawilżał, a nie przesuszał skórę
Higroskopijność kwasu hialuronowego to jego największa zaleta, ale również wada, jeśli nieumiejętnie go użyjemy.
W przypadku kiedy nakładamy bezpośrednio na skórę czysty kwas hialuronowy i niczym więcej już go nie przykrywamy to wykorzysta on swoją zdolność do przyciągania wody i będzie czerpał ją z otoczenia.
Niestety, jeśli powietrze w pomieszczeniu, w jakim się znajdujemy lub ogólnie w naszym otoczeniu jest suche czy też zawierające mało wilgoci to kwas hialuronowy zacznie korzystać z zasobów znajdujących się w naskórku, czyli będzie tą wodę ze skóry wyciągać, czyli odwadniać naszą skórę.
W skrócie: kwas hialuronowy stosowany samodzielnie może doprowadzić do wysuszenia skóry poprzez wyciąganie wody z naskórka. Kwas hialuronowy stosujemy zawsze z czymś, co wytworzy nam na skórze warstwę okluzyjną, ochronną powłokę zapobiegającą utracie wody przez naskórek.
Jak prawidłowo aplikować kwas hialuronowy, aby nawilżał, a nie przesuszał skórę
Możliwości prawidłowej aplikacji kwasu hialuronowego tak, aby służył i nawilżał skórę jest co najmniej kilka.
Opcja 1:
Aplikujemy na oczyszczoną skórę kwas hialuronowy, a następnie na to nakładamy krem zawierający emolienty, oleje, substancje okluzyjne. Tworzymy po prostu warstwy – jest to tak zwana metoda kanapkowa.
Opcja 2:
Kupujemy gotowy produkt, np. krem, którego jednym ze składników jest kwas hialuronowy. W tego typu kosmetykach producent zadbał o zawartość substancji zapobiegających utracie wody przez naskórek. Możemy to oczywiście łatwo zweryfikować szukając w składzie, np. olejów, emolientów.
Opcja 3:
Jeśli mamy już zakupiony kwas hialuronowy i chcemy go wykorzystać to możemy najzwyczajniej dodać go do porcji naszego kremu, wymieszać i zaaplikować na skórę.