Przy wrażliwej i suchej skórze głowy pierwsze, co polecam to wizyta u trychologa lub dermatologa, który wykluczy lub potwierdzi przypadłości takie jak łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry głowy, które wymagają specjalnego leczenia i podejścia do pielęgnacji. Sposoby radzenia sobie z wrażliwością i suchością skóry głowy powinny być dobrane do źródła problemu, dlatego bardzo ważne jest ustalenie ich przyczyny. Kiedy wykluczymy choroby skóry możemy zacząć szukać tych bardziej codziennych przyczyn i zacząć działać, aby problem wrażliwej skóry głowy zmniejszyć, złagodzić, a nawet wyeliminować.
Jak rozpoznać wrażliwą skórę głowy
Charakterystyczne cechy wrażliwej skóry głowy to skłonność do świądu, pieczenia, przesuszania, łuszczenia oraz stanu zapalnego.
Jak pielęgnować wrażliwą skórę głowy
W przypadku wrażliwej skóry głowy bardzo ważną kwestię stanowi odpowiednie nawyki oraz pielęgnacja i nie mam tu na myśli jedynie stosowania konkretnych kosmetyków. Jak, na co dzień dbać o wrażliwą skórę głowy?
Czynniki nasilające nadwrażliwość skóry głowy i sposoby na ich niwelowanie
Nadwrażliwość skóry głowy mogą nasilać czynniki takie jak:
Promieniowanie słoneczne, chłodne powietrze – w te chłodniejsze miesiące roku nosimy czapkę, a latem kapelusz chroniący skórę głowy. Wybieramy te z dobrego materiału, który pozwoli skórze na tak zwane oddychanie.
Silne detergenty, barwniki, substancje zapachowe – wybieramy produkty dedykowane dla wrażliwej skóry głowy i zwracamy uwagę na składy kosmetyków. Często sam napis stwierdzający przyjazność skórze wrażliwej umieszczony na opakowaniu wcale nie świadczy o tym, że w środku nie znajdzie się drażniąca, silna substancja.
Zanieczyszczenia środowiska w jakim przebywamy – zadbajmy o warunki, w jakich spędzamy najwięcej czasu. Warto rozważyć zakup oczyszczacza i nawilżacza powietrza.
Alergie – te często są najtrudniejsze do eliminacji, ale postarajmy się drogą eliminacji odszukać kosmetyk, a może nawet dany składnik, wywołujący reakcję alergiczną i wyrzućmy go z użytku. Kluczem do sukcesu i znalezienia odpowiedniego sposobu pielęgnacji jest obserwacja jak i na co reaguje nasza wrażliwa skóra głowy.
Niedobory witamin i złe odżywianie – w ciągu dnia pijemy wodę tak, aby zminimalizować suchość skóry wywoływaną niedostatecznym nawodnieniem organizmu. Zadbajmy również o dietę bogatą w zdrowe tłuszcze, dodajmy do niej produkty zawierające witaminę A, E, z grupy B, minerały jak cynk, krzem, żelazo.
Zbyt gorąca woda – włosy i skórę głowy spłukujemy zawsze letnią wodą. Ta zbyt ciepła lub zbyt zimna podrażnia i wysusza naszą wrażliwą skórę głowy.
Zbyt gorący strumień powietrza przy suszeniu i niedosuszanie skóry głowy przy nasadzie włosów – korzystamy z chłodnego nawiewu lub chociaż najniższej mocy suszarki i zachowujemy odpowiednią odległość od skóry głowy. Wrażliwej skórze w szczególności nie służy długie przetrzymywanie na głowie ręcznika po myciu włosów oraz pozostawianie niedosuszonych włosów. Są to idealne warunki (wilgotno i ciepło) do namnażania się grzybów itp. co skutkuje pogorszeniem stanu skóry.
Wahania hormonów i stres – aby zapanować nad tym aspektem niezbędne jest regularne wykonywanie badań kontrolnych w celu wyłapania wszelakich odchyleń od normy, nieprawidłowości oraz szybkiej reakcji. Wrażliwa skóra bardzo mocno reaguje na stres, zdenerwowanie, więc musimy zadbać o odpoczynek oraz relaks.
Zbyt częste i agresywne zabiegi stylizacyjne, np. farbowanie włosów, nadmierne stosowanie lakieru, suchego szamponu, prostownicy, lokówki – postarajmy się ograniczyć je do minimum i pamiętajmy o odpowiedniej ochronie i oczyszczaniu skóry. Wrażliwa skóra głowy również potrzebuje peelingu i gruntownego, regularnego oczyszczania w szczególności jeśli na co dzień stosujemy bardzo delikatnie działające szampony.
Niedokładne mycie i spłukiwanie – skórę głowy zawsze myjemy dwukrotnie i przy drugim myciu przetrzymujemy na niej pianę prze około 3 minuty, następnie dokładnie spłukujemy.
Produkty pomocne przy wrażliwej skórze głowy - szampony
Posiadając wrażliwą skórę głowy dobrze jest wspomagać się w jej pielęgnacji różnymi kosmetykami dedykowanymi do tego typu skóry. Pierwszym z nich są szampony. Jaki szampon wybrać przy wrażliwej skórze głowy? Oto kilka sprawdzonych produktów:
Szampony dedykowane do wrażliwej skóry głowy zwykle są słabsze, mają w składzie nawilżające oleje, przez co wiele osób je krytykuje za kiepskie działanie i skracanie okresu świeżości włosów. Nie oznacza to, że szampon jest zły. Taka jest po prostu jego specyfika. Nawet przy wrażliwej skórze głowy nie zapominamy o peelingach i myciu oczyszczającym.
Produkty pomocne przy wrażliwej skórze głowy – wcierki
Poza szamponami do wrażliwej skóry głowy możemy zastosować również specjalne wcierki i wykonywać delikatny masaż opuszkami palców. Najciekawsze wcierki do wrażliwej skóry głowy to:
Jak pielęgnować wrażliwą skórę głowy – dodatkowe uwagi
Zrezygnuj z peelingów z drobinkami, które dodatkowo podrażniają skórę głowy. Dobrym rozwiązaniem będą produkty o działaniu złuszczającym, ale jednocześnie nawilżającym jak Cerkogel.
Jeśli stawiasz na naturalne metody dbania o wrażliwą skórę głowy to fajną opcją jest nakładanie na nią glutka z siemienia lnianego.
Sprawdź czy szczotka do włosów nie ma ostrych zakończeń. Najlepiej postaw na taką z kuleczkami na końcach. Ważne jest też regularne czyszczenie szczotki oraz sprawdzanie jej stanu – kuleczki potrafią się zetrzeć i wtedy drapiemy naszą wrażliwą skórę głowy.
One thought on “Jak pielęgnować wrażliwą skórę głowy”