To całkowicie normalne, że skóra każdego dnia wytwarza łuj/sebum tworząc na swojej powierzchni powłokę ochronną. Jednak czasami tego sebum produkowane jest zbyt wiele, co skutkuje między innymi tym nielubianym przez nas świeceniem się skóry. Przyczyn takiego stanu może być mnóstwo. Od odwodnienia, zaburzeń hormonalnych, naszego wieku, uwarunkowań genetycznych, nieprawidłowej diety, nadmiernego i długotrwałego stresu, ciągłego dotykania twarzy poprzez niektóre leki, stosowanie silnie oczyszczających kosmetyków i wielu innych. W pierwszej kolejności warto odszukać powód takiego zachowania skóry. Niestety nie każdy z nich jesteśmy w stanie wyeliminować i wtedy z pomocą przychodzi odpowiednia pielęgnacja cery przetłuszczającej się, która co prawda nie wyeliminuje przyczyny, ale może pomóc radzić sobie z jej skutkami, a czasami mocno zminimalizować problem. Oczywiście nie stanie się to z dnia na dzień, bo wymaga to systematyczności i czasu.
Co robić, gdy skóra się przetłuszcza – nawilżaj skórę
Po pierwsze i najważniejsze: nawilżaj skórę. Nie rezygnuj z niego, bo każda skóra, nawet ta przetłuszczająca się, potrzebuje nawilżenia. Możesz po prostu postawić na lekkie, żelowe formuły. Nadmierne przetłuszczanie może świadczyć o odwodnieniu skóry, ponieważ kiedy w naskórku brakuje nawilżenia zaczyna się wzmożona produkcja sebum. Unikaj kosmetyków opierających się na olejach, które będą tworzyć na skórze dodatkową warstwę okluzyjną. Oto moje 4 propozycje lekkich kremów dla cery przetłuszczającej się:
Co robić, gdy skóra się przetłuszcza – 6 wskazówek pielęgnacyjnych
Drugą ważną sprawą jest stosowanie kremu z filtrem UV. Obalmy mit, że słońce leczy skórę, trądzik i powoduje, że wygląda ona lepiej – to złudny, chwilowy efekt, a potem następuje znaczne pogorszenie. Ekspozycja na słońce stymuluje produkcję łoju, bo przesuszona i podrażniona promieniowaniem skóra, broni się i stąd wzmożone przetłuszczanie. Więcej informacji znajdziecie we wpisie: Dlaczego warto aplikować krem z filtrem przez cały rok – o SPF-ach w pigułce oraz Podstawowe zasady aplikacji SPF.
Co robić, gdy skóra się przetłuszcza – wykonuj regularnie peeling
Po trzecie regularnie wykonuj peeling skóry. Cerze przetłuszczającej się często towarzyszy zaburzony proces złuszczania naskórka. Dodajmy do tego wzmożoną produkcję łoju i mamy idealne warunki do powstawania zaskórników i stanów zapalnych. Regularnie wykonywany peeling zapobiega takim sytuacjom i wspomaga proces regulacji wydzielania sebum.
Co robić, gdy skóra się przetłuszcza – 6 wskazówek pielęgnacyjnych
Ważną radą jest również to, aby zrezygnować z codziennego stosowania wysuszających żeli do mycia. Stosując silne detergenty, mydła, mocne żele oczyszczające, kwasy o wysokich stężeniach lub w zbyt dużej częstotliwości skóra może stać się podrażniona i odwodniona, co daje nam efekt odwrotny od zamierzonego. Zwiększa się produkcja sebum, bo skóra potrzebuje wytworzyć sobie płaszcz ochronny (skutki nadmiernego złuszczania znajdziecie na grafice poniżej). W codziennej pielęgnacji postaw na żele lub pianki oparte na delikatnych środkach myjących. Poniżej zestawienie produktów jakie mogą sprawdzić się do pierwszego i drugiego etapu oczyszczania skóry twarzy przy cerze przetłuszczającej się.
Co robić, gdy skóra się przetłuszcza – stosuj maseczki z glinki
Kolejna rada to stosowanie maseczek z glinki (jaki rodzaj wybrać i jak wykonać maseczkę oraz podkręcić jej działanie znajdziecie we wcześniejszym wpisie: Glinki dla różnych typów cery – jaką wybrać). Glinki pielęgnują skórę i mają działanie detoksykujące, antybakteryjne, a co istotne absorbują nadmiar sebum i mogą wpływać na regulację pracy gruczołów łojowych.
Co robić, gdy skóra się przetłuszcza – zachowaj umiar w pielęgnacji
Przede wszystkim dbajmy o naszą skórę z głową i zachowajmy umiar. W wyniku przesadnej w pielęgnacji, zbyt częstego oczyszczania, zbyt dużej ilości warstw różnych produktów, zbyt wielu składników aktywnych na raz, przesuszania, mocnego pocierania podczas demakijażu skóra może zacząć się bronić i zacząć wytwarzać więcej sebum. Dobrze zapoznać się też z wpisem: Niedoskonałości po użyciu nowego kosmetyku – czym jest skin purging.