Kilka lat temu dotarł do Polski zwyczaj znany pod nazwą Black Friday, który powoli przekształcił się w Black Week, a nawet Black Month. Od tego czasu listopad to okres, kiedy z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami o promocjach, obniżkach cen i wyprzedażach. Niestety tak samo szybko jak zwyczaj się przyjął, powstały triki i metody na to, aby klienci kupili jak najwięcej z przeświadczeniem, że jest to okazja życia, choć często mija się to z prawdą.
Black Friday, czyli Czarny Piątek przybył do nas prosto ze Stanów Zjednoczonych. Wypada on zawsze w piątek po obchodzonym w tym kraju Dniu Dziękczynienia. Oznacza on początek sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem. W tym dniu wiele sklepów czynnych jest dłużej lub całodobowo, oferując różnego rodzaju promocje i zniżki. W Stanach dzień ten jest zwykle najbardziej dochodowym w ciągu całego roku.
jak nie dać się oszukać w Black friday
Zwykle nabieramy się na te najbardziej banalne zagrywki. Strategia najczęściej stosowana przez sklepy to manipulacja cenami. Są one podnoszone na niedługi czas przed ogłoszeniem promocji, po czym w Black Friday obniżane do pierwotnego poziomu jednak z dopiskiem o cenie promocyjnej.
Według statystyk średnia obniżka ceny na black friday wynosi zaledwie 3,5%
Wielokrotnie spotkałam się z tak zagmatwanymi zasadami naliczania promocji na Black Friday, że finalnie nie było wiadomo ile ten rabat wyniesie i czy w ogóle zostanie naliczony. Często warunki jego naliczania tyczą się tylko wybranego asortymentu, marki lub rozmiaru, co podane jest już małymi literami na końcu opisu. Jeszcze częstszą sytuacją jest zamieszanie z cenami na metkach i półkach, wymieszanie droższych i tańszych produktów, które leżą blisko siebie lub w jednym koszyku. Nieuważny klient często sięga po podobny lub identyczny produkt, ale w wyższej cenie.
Przemyślane zakupy na black Friday
Zanim rzucimy się w wir zakupowy powinniśmy zadać sobie pytanie, co dokładnie chcemy kupić, co jest nam potrzebne i zachować spokój oraz zdrowy rozsądek. Nie mając sprecyzowanego celu łatwiej ulegamy hasłom na banerach reklamowych. Nawet, jeśli czegoś nie potrzebujemy to zaczynamy rozważać ze względu na wskazaną korzystniejszą cenę produktu. Przed dokonaniem zakupu zastanówmy się jednak czy dana rzecz jest nam tak naprawdę niezbędna, czy potrzebujemy tych 3 w cenie 2 itd.
Jak nie dać się oszukać na Black Friday? Zrób wcześniejsze rozeznanie
Kiedy już wiesz, czego konkretnie szukasz i nastawiasz się na zakup podczas Black Friday zrób weryfikację cen i opłacalności przedstawionej przez sprzedawcę oferty promocyjnej, porównaj ceny w kilku sklepach.
Zanim dokonasz zakupu, bo zachęca Cię promocyjna oferta, sprawdź jak zmieniała się cena wybranego produktu w ostatnim czasie. O tym czy jest ona faktycznie taka okazyjna czy jednak to efekt celowej żonglerki cenowej decyduje to, ile kosztował dany produkt trzy, cztery tygodnie wcześniej. Doskonałym narzędziem do tego typu zadań są darmowe, internetowe porównywarki uwzględniające historię zmieniania się cen, np. na stronie skąpiec.pl. Zanim skorzystamy z promocji, upewnijmy się czy produkty na parę tygodni przed promocją nie były po prostu tańsze.
Jak zachować bezpieczeństwo kupując na Black Friday
Na wyprzedażach panuje często taki bałagan, że ciężko połapać się w tym, która cena na metce czy półce jest aktualna. Z pomocą przychodzą czytniki cen, z którymi warto się zaprzyjaźnić.
Nie możemy tracić czujności również przy kasie. Zanim wyjdziesz ze sklepu spójrz jeszcze na rachunek i czy zostały naliczone odpowiednie zniżki. Zaoszczędzi to czasu na powrót do sklepu, nerwów związanych z udowodnieniem, że na półce oznaczono inną wysokość rabatu.
jak nie dać się oszukać w Black friday
Przed zakupem produktu w sklepie internetowym sprawdź sprzedawcę, opinię o nim i samym produkcie. Pamiętajmy, że wiarygodność i markę sprzedawcy budują zadowoleni klienci.
Za zakupy płacisz szybkim przelewem? Zanim naciśniesz wyślij upewnij się czy kwota przelewu i dane konta są poprawne.
Nie daj się oszukać i bądź ostrożny, nie otwieraj maili z nieznanych źródeł, nie klikaj w podsyłane linki z promocjami itp., ponieważ podczas Black Friday notowane jest 4 razy więcej cyberataków niż w pozostałe dni roku.
Do tego, jako klient, zawsze masz prawo nie tylko na black friday
Podstawowa informacja, jaką należy sprawdzić to warunki i okres zwrotu towaru. W szczególności zwróć uwagę na dopiski tyczące się towaru przecenionego lub w specjalnych ofertach, ponieważ dla nich często obowiązują dodatkowe zasady. Jeśli chodzi o zwrot towarów to zakupy przez Internet mają dodatkowe atuty pod względem prawnym, ponieważ towary nabyte na odległość podlegają 14-dniowemu prawu zwrotu bez podania powodu decyzji.
W Black Friday płać kartą
Jak zabezpieczyć się przed oszustwami na Black Friday? Za zakupy warto płacić kartą tak, aby w razie potrzeby bez problemu móc skorzystać z Chargebacku, czyli zwrotu gotówki prosto na konto. Najczęściej wykorzystujemy ta opcję, gdy:
– nie otrzymamy zamówionego towaru czy usługi
– dostarczony produkt jest uszkodzony lub niezgodny z opisem sprzedawcy
– przelew został zdublowany i kwota została pobrana z konta dwukrotnie
– usługodawca nie uznaje w pełni uzasadnionej chęci unieważnienia transakcji
– bankomat nie wydał nam pełnej kwoty, ale pobrał ją z konta
Chcąc uzyskać Chargeback musimy złożyć reklamację w banku, który następnie zajmuje się wyjaśnieniem sprawy bez konieczności czynnego udziału konsumenta.