Kochamy oglądać produkcje pokazujące miłosne historie i związkowe doświadczenia innych ludzi. Najbardziej kuszą nas te w formie reality show, gdzie tłem dla rodzących się relacji jest eksperymenty socjologiczno – antropologiczny, czyli prościej ujmując randka w ciemno zakończona ekspresowym ślubem z dopiero co poznaną osobą. Faworytami w kategorii tego typu programów jest Ślub od pierwszego wejrzenia, który doczekał się już kilku polskich edycji oraz Love is blind. Jakie są różnice między tymi programami, który wydaje się bardziej przemyślany i daje większe szanse na stworzenie stałych związków?
Ślub od pierwszego wejrzenia to program, w którym troje ekspertów z dziedziny spychologii i antropologii na podstawie przeprowadzonych rozmów, ankiet, wywiadów, a następnie analiz dobiera w pary uczestników, którzy poznają się dopiero w urzędzie stanu cywilnego gdzie zawierają ze sobą prawnie potwierdzony związek. Po ślubie mają miesiąc czasu na poznanie się i finalne podjęcie decyzji czy pozostają ze sobą czy decydują się na rozwód. W Love is blind 15 kobiet oraz 15 mężczyzn przez tydzień spotyka się ze sobą w kabinach gdzie mogą ze sobą swobodnie rozmawiać, ale dzieląca ich ściana nie pozwala na zobaczenie się. Decyzja o wyborze konkretnej osoby oznacza oświadczyny i spotkanie się już poza kabinami. Sparowane osoby spędzają ze sobą kolejne 4 tygodnie, kiedy mogą się lepiej poznać. Po tym czasie stają przed ołtarzem i mogą finalnie zdecydować czy wypowiedzą sakramentalne TAK, czy też nie widzą szans dla tego związku.
Love is blind VS Ślub od pierwszego wejrzenia
Programy niby podobne i mające jeden i ten sam cel jednak bardzo wiele różni te dwa formaty. Zacznijmy od tego, że Ślub od pierwszego wejrzenia opiera się na doborze par przez ekspertów na podstawie ankiet itp., ale według ich przypuszczeń i koncepcji. W drugim z programów uczestnicy dobierają się w pary sami opierając się w swojej decyzji na osobistych rozmowach i tym, czego sami zdążą się dowiedzieć o drugiej osobie. Ciężko ocenić, która z metod jest lepsza. Eksperci zbierają zapewne bardziej obszerny wywiad, zwracają uwagę na pewne psychologiczne aspekty jak i naukowe koncepcje dopasowywania dwojga ludzi. Jednak bezpośredni kontakt i interakcje między ludźmi również mogą być bardzo dobrą podstawą weryfikacji dopasowania. Ludzie słuchają, sprawdzają reakcje, zbierają informacje i podświadomie są w stanie zadecydować o tym czy są zainteresowani drugą osobą.
Prowadzący vs grupa ekspertów
Prowadzącymi w Love is blind jest małżeństwo, które pełni bardziej rolę prezenterów i pojawiają się oni w programie bardzo rzadko. W Ślubie od pierwszego wejrzenia eksperci nie tylko są odpowiedzialni za parowanie, ale również odwiedzają uczestników w trakcie trwania eksperymentu, dają wskazówki i porady, a dodatkowo przedstawiają widzom swoje uwagi, przemyślenia oraz naukowe wyjaśnienia pewnych zachowań.
Od czego rozpoczyna się program Love is blind i Ślub od pierwszego wejrzenia
Największa różnica między programami jest widoczna już na początku. Love is blind rozpoczyna się od rozmów uczestników przez ścianę w specjalnie przystosowanych do tego, jednoosobowych kabinach. Jest to dość komiczny pomysł w szczególności pod względem wizualnym jednak finalnie realizacja, jaką mamy okazję oglądać w programie wydaje się być całkiem sensowna. Ślub od pierwszego wejrzenia zawsze rozpoczyna się od przedstawienia 6 uczestników, którzy zostali wybrani przez ekspertów. Poznajemy ich sytuację życiową, historię poprzednich związków, przemyślenia na temat przyszłości, partnerstwa, relacje rodzinne. Często eksperci podsumowują w tym miejscu zasadność swojego wyboru i wskazują konkretne cechy i przeżycia uczestników. W Love is blind dostajemy tylko urywki informacji o uczestnikach, ich wypowiedzi skupiają się głównie na rodzących się relacjach, więc niewiele o nich wiemy.
Ilość uczestników reality show o miłości
Nie da się również nie zauważyć różnicy w ilości osób biorących udział w programie. W Love is blind na starcie jest 30 osób i nigdy nie wiadomo ile z nich postanowi stworzyć ze sobą pary. W drugim z reality show zawsze mamy tylko 3 pary i nie wiemy ile osób ogółem zgłosiło chęć udziału w programie.
Ślub w Love is blind i Ślubie od pierwszego wejrzenia
Zasadnicza kwestia, czyli sam ślub w obu produkcjach ma miejsce w zupełnie innej części całego eksperymentu. Tak jak w Ślubie od pierwszego wejrzenia stanowi on początek zarówno związku jak i znajomości tak w Love is blind jest finałem i ostatnią sceną, w której podejmowane są decyzje.
Budowanie relacji w Love is blind i Ślubie od pierwszego wejrzenia
Pod pewnym kątem Love is blind wydaje mi się jednak bardziej przemyślane. Program daje większe możliwości poznawcze. Uczestnicy najpierw budują znajomość na podstawie rozmów, wymiany informacji, odrzucany jest aspekt fizyczności i to jest podstawą do budowania relacji, zaciekawienia sobą w inny sposób niż wizualnie. W Ślubie od pierwszego wejrzenia uczestnicy sami mówią, że na samym wejściu poddają drugą, zupełnie nieznaną osobę ocenie wizualnej. Może to rzutować w pewnym stopniu na budowaniu tej relacji.
Sposób wzajemnego wprowadzania uczestników w swoje życie i otoczenie
W obu programach postawiono na stopniowe wprowadzanie uczestników w życie drugiej osoby. Najpierw pary wysyłane są na kilkudniowe wakacje gdzie mają możliwość przebywania tylko we 2, nie ma obowiązków, rozpraszaczy wiec mogą skupić się na sobie nawzajem. Kolejnym etapem jest powrót i zmierzenie się z codziennością. W obu programach uczestnicy pokazują sobie jak mieszkają, jak spędzają wolny czas, odwiedzają domy rodzinne i znajomych. Tutaj znów Love is blind zyskuje przewagę nad Ślubem od pierwszego wejrzenia, ponieważ uczestnicy mają szansę poznać bliżej partnera i decyzja o ślubie według mnie jest bardziej świadoma, przemyślana i nie jest to tak drastyczne posunięcie.
Love is blind to kopalnia miłosnych wyznań
Program Love is blind to produkcja, którą znamy tylko w wersji amerykańskiej i może, dlatego aż tak widoczna jest różnica w jednej szczególnej kwestii. Ludzie są tam bardzo wylewni, jeśli chodzi o wyrażanie uczuć. Od razu pada słowo miłość, kocham Cię i tego typu wyznania. W polskiej wersji Ślubu od pierwszego wejrzenia ludzie są bardziej zachowawczy oraz ostrożni w wyrażaniu jakichkolwiek uczuć i bardziej podchodzą do tego, jako do eksperymentu przed kamerami.
Okazywanie fizycznej bliskości w Ślubie od pierwszego wejrzenia i Love is blind
Kolejna kwestia, która ma w dużym stopniu związek z różnicą w mentalności narodu amerykańskiego i polskiego to okazywanie fizycznej bliskości, czułości i zbliżeń między dwójką świeżo poznanych ludzi. W Ślubie od pierwszego wejrzenia rzadko pokazywane są sceny choćby sugerujące fizyczne zbliżenie się do siebie, a jeśli już coś takiego się pojawi powoduje to falę niemiłych komentarzy, hejtu i krytyki, jest rozdmuchiwane i piętnowane w Internecie. Zupełnie inaczej wygląda to w Love is blind gdzie dokładnie pokazane jest, że podczas wakacji świeżo upieczone pary dzielą wspólnie nie tylko pokój, ale i łóżko, sami opowiadają o sferze intymnej, jak się zgrywają, jakie mają odczucia i co zaszło już pierwszej wspólnej nocy. Ludzie wprost mówią o swoim pociągu fizycznym.
Wątek rodziny łączy czy dzieli dwa najpopularniejsze, miłosne reality show
Oba programy pokazują rodziny uczestników i ich reakcję na wieść o udziale w reality show i ekspresowym ślubie. Zarówno w Ślubie od pierwszego wejrzenia jak i Love is blind prezentowane są relacje między członkami rodziny, uczestnikami oraz nowymi partnerami. W pierwszym z programów podczas wesela zarówno bliscy pani jak i pana młodego mają szansę się poznać, porozmawiać i wymienić się uwagami i spostrzeżeniami na temat eksperymentu, dobrania i przyszłości stworzonej przez ekspertów pary. W Love is blind ślub to finał programu, więc przybyłe rodziny mają o wiele mniejsze możliwości w tej kwestii.
Love is blind tworzy zgraną paczkę ludzi wzajemnie się wspierających
Bardzo fajnym rozwiązaniem w Love is blind jest to, że ludzie zaczynają program będąc w grupie i w zasadzie przez cały czas się spotykają, mają w sobie wzajemne oparcie, zawsze mogą ze sobą porozmawiać i zostać zrozumianym, ponieważ są to osoby będące w podobnej sytuacji. Panie wspólnie wybierają suknie ślubne, a panowie garnitury, razem spędzają czas na wakacjach, mają wspólny wieczór panieński czy kawalerski itd. W Ślubie od pierwszego wejrzenia pary z eksperymentu wzajemnie się nie znają, nie mają ze sobą kontaktu i mogą liczyć jedynie na wsparcie rodziny czy od czasu do czasu słowo od eksperta.
Odmienny sposób budowania napięcia w Love is blind i Ślubie od pierwszego wejrzenia
To, co najbardziej zwróciło moją uwagę, jako różnica między tymi dwoma z pozoru podobnymi reality show to zupełnie inny sposób budowania napięcia. W Ślubie od pierwszego wejrzenia mamy lekkie wprowadzenie poprzez przedstawienie uczestników i zaraz potem taki bum i najwyższy punkt ekscytacji wywołany ślubem dwóch zupełnie nieznanych sobie osób. Po tym wydarzeniu emocje zaczynają powoli opadać, para się poznaje, wzajemnie się odwiedzają, mieszkają razem i widz z czasem zaczyna się trochę nudzić. Finał, w którym pary mają podjąć decyzję jest już bardziej przewidywalny i aż tak nie zaskakuje. W Love is blind mamy kilka punktów gdzie widz dostaje solidną dawkę emocji i ekscytacji. Pierwszy z nich to chwila, kiedy poznajemy uczestników i zaczynają oni pierwsze randki w kabinach. Kolejny to moment, kiedy padają konkretne wybory i są oświadczyny. Zaraz później znów mamy bum, ponieważ kilka osób chciało wybrać tą sama osobę i uczestnicy się o tym dowiadują. W międzyczasie dochodzi do pierwszych spotkań narzeczonych. Akcja nie zwalnia tempa, bo tuż po ich wyjeździe na wakacje uczestnicy poznają inne pary z programu. Często spotykają się i w końcu mogą zobaczyć osoby, które podobały się im jeszcze w kabinach, ale finalnie sparowały się jednak z kimś innym. Na koniec mamy kulminację, czyli ślub i decyzję, która wcale nie jest taka oczywista i mnie osobiście w kilku przypadkach mocno zaskoczyła.
Nie potrafię stwierdzić czy bardziej ekscytujące jest postawienie ludzi przed faktem dokonanym gdzie ktoś wybrał drugiej osobie przyszłego męża czy żonę, czy też sytuacja gdzie ludzie tylko na podstawie kilku rozmów sami wybierają sobie partnera. W drugim przypadku mamy jeszcze dodatkowe emocje, ponieważ kilka osób może wybrać tego samego uczestnika, ktoś może odmówić, inna osoba może dowiedzieć się że jest alternatywną opcją, kiedy ta pierwsza się nie zgodziła na zaręczyny itd.
Dramatyczny finał Love is blind
Love is blind jest bardziej dramatyczne i zaskakujące. Pan młody i panna młoda na ślubie mówią własnoręcznie przygotowane przysięgi, wyznają sobie miłość, padają czułe słowa, po czym zapytani o decyzję mówią nie i dosłownie uciekają sprzed ołtarza.
To, czego nie brakuje w Love is blind i jest też w Ślubie od pierwszego wejrzenia
Na koniec coś, co oba programy mają, choć w trochę innej formie. Ostatni odcinek Ślubu od pierwszego wejrzenia zawsze zawiera materiał nakręcony w miesiąc po finalnej decyzji. Czasami związki rozpadają się dopiero po tym jak zniknął kamery. Mamy jednak takie podsumowanie. W Love is blind po emisji programu mamy, tzw. Reunion gdzie w studio spotykają się uczestnicy oraz prowadzący i prowadza oni rozmowę na temat wydarzeń z programu, zmian w życiu, odczuć z całego eksperymentu, tego jak wyglądają obecnie związki par, które postanowiły dać sobie szanse.