Podróżując po Sycylii wielokrotnie natknęliśmy się na różne symbole, ozdoby i charakterystyczne elementy, które umiejscowione były zarówno na budynkach jak w ich wnętrzach, na balkonach, w cukierniach czy sklepach. Ciekawa ich znaczenia często przeszukiwałam Internet w celu rozwikłania znaczenia i historii tych zagadkowych symboli. Postanowiłam zebrać większość z nich w jednym wpisie, który będzie mógł pełnić funkcję mini przewodnika po symbolach podczas Waszego pobytu na Sycylii.
Spis treści
Znaczenie symboli - to musisz wiedzieć lecąc na Sycylię
Teste di Moro - skąd się wzięły i co oznaczają donice w kształcie głów na Sycylii
Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że spotykane na każdym kroku, bardzo charakterystyczne głowy, tzw. Teste di Moro to symbol Sycylii. A skąd się wzięły i co oznaczają donice w kształcie głów na Sycylii? Te bogato zdobione, kolorowe, ceramiczne donice przedstawiające głowę mężczyzny oraz kobiety są związane z legendą mającą już tysiąc lat. Jest to historia o zemście, ale też miłości.
Według wspomnianej legendy rozegrała się ona w Palermo w arabskiej dzielnicy Al Hàlisah (dzisiejsza Kalsa). Właśnie tam miała mieszkać młoda, piękna dziewczyna, która chcąc chronić swoją cnotę nie opuszczała swojego domu, a jedynie wychodziła na balkon pielęgnować swoje rośliny. Pewnego dnia dziewczynę dostrzegł przechodzący pod balkonem młody mauretański marynarz Moro. Po długich zalotach dziewczyna uległa wyznaniom miłości, czarnym włosom i śniadej cerze mężczyzny. Płomienny romans nie trwał jednak długo, bo dziewczyna dowiedziała się że Moro skrywa tajemnicę, że już niebawem odpływa on w swoje rodzinne strony, gdzie czeka na niego żona i dzieci. Młoda piękność pod wpływem wciąż żywej miłości i poczucia zdrady po nocy spędzonej z kochankiem, podczas snu odcięła mu głowę tak, aby pozostał już z nią na zawsze. Głowa znalazła swoje miejsce na balkonie dziewczyny. Posadziła w niej rośliny, które rosły tak bujnie, że i sama donica o ciekawym kształcie zaczęła zwracać uwagę sąsiadów. Tak bardzo się im spodobała, że zaczęli oni tworzyć na jej wzór ceramiczne donice dla siebie.
Istnieje również druga wersja wyjaśniająca skąd się wzięły i co oznaczają donice w kształcie głów na Sycylii. Wyjaśnia ona fakt, że ceramiczne głowy doczekały się również żeńskiej wersji. Ta historia jest o wiele krótsza i prostsza. Dawno temu pewna pani z arystokratycznej rodziny została nakryta na romansie przez co i jej i kochankowi odcięto głowy, a sytuacja stała się inspiracją dla sztuki ceramicznej.
Trinacria - co oznacza głowa z 3 nogami na Sycylii
Jeśli jadąc na Sycylię nie zapoznaliśmy się z tym jak wygląda jej flaga to możemy być dość zaskoczeni pojawiającym się bardzo często na ulicach i w sklepach symbolem przedstawiającym głowę kobiety otoczoną 3 nogami. Jest to tzw. Trinacria, czyli meduza o kobiecej głowie na której znajdują się nie tylko splątane ze sobą węże, ale również skrzydła i 3 kłosy zboża, które oznaczają obfitość i żyzność, bogactwo. Co oznacza głowa z trzema nogami na Sycylii? Jest to symbol, który według wierzeń miał przynosić szczęście i odpędzać złe duchy, dlatego od dawien dawna umieszczany był na ścianach sycylijskich domów. Te wyglądające dość przerażające 3 zgięte w kolanie nogi mają oznaczać między innymi przemijanie pór roku i cykliczność, ale również przywołują kształt samej wyspy i jej trzech najbardziej wysuniętych w morze przylądków – Capo Lilibeo – na zachód, Capo Pacchino – na południe, Capo Perolo – na północny wschód. Kolory znajdujące się na fladze też nie pozostają bez znaczenia. Czerwony przedstawia mieszkańców Palermo, a żółty jest symbolem Corleone, którzy jako pierwsi w 1282 roku powstali przeciw Francuzom.
Szyszka pinii - co oznacza szyszka na Sycylii
Jeśli spacerujemy po miastach i miasteczkach Sycylii to z pewnością rzuci nam się w oczy ceramiczna szyszka. Szyszki na Sycylii są ozdobą domów, balkonów oraz zabytkowych budowli. Fikuśny element to słynna szyszka pinii (pigna siciliana), która odgrywa bardzo dużą rolę w tradycji wyspy. Sosny pinii są wiecznie zielone, szyszki bogate w nasiona, dlatego stały się symbolem urodzaju, płodności, łask bożych i życia wiecznego. Z tego powodu jest ona ofiarowywana nowożeńcom, parom, które starają się o dziecko, czy osobom, które właśnie nabyły dom czy mieszkanie.
Sycylijskie pomarańcze i cytryny
Sycylia słynie z najlepszych, delikatnych, słodkich, soczystych i mięsistych pomarańczy. Tymi najznamienitszymi odmianami są: Tarocco, Sanguinello i Moro. Ostatnie z nich są bardzo charakterystyczne, bo są czerwone. Najlepsze pomarańcze rosną oczywiście pod Etną, czyli w okolicach Katanii i Syrakuz, ale również w okolic Ribera.
Na straganach, malowidłach i ceramicznych elementach ozdobnych, jakie spotkamy na Sycylii, nie brakuje cytryn, które również są tutaj wyjątkowe. Trafiły one na wyspę dzięki Arabom ok X wieku. Obecnie zbiera się je 3 razy do roku i przygotowuje się z nich wypieki, lemoniady, limoncello, ale również stanowią dodatek do serów i innych dań.
Minne di Sant’Agata - ciastka przypominające kobiece piersi
Minne di Sant’Agata, czyli piersi św. Agaty to okrągłe, biszkoptowe ciastka, nasączone likierem i wypełnione serem ricotta i kawałkami czekolady, w całości polane białym lukrem i zwieńczone kandyzowaną wiśnią. Te ciasta o bardzo charakterystycznym wyglądzie spotkamy w większości sycylijskich kawiarni. Skąd się wzięły na Sycylii ciastka w kształcie piersi? Ich historia związana jest z dziejami wyspy, Katanią oraz świętą Agatą.
Agata przyjęła chrześcijaństwo i śluby czystości, ale wpadła w oko rzymskiemu namiestnikowi o sławie rozpustnika. Nie chciała mu ulec, więc porwali ją i torturowali, przypalali i obcięli piersi. Agata pozostała nieugięta w swojej wierze. Uznano, że jako kara z nieba za takie potraktowanie Agaty przyszło trzęsienie ziemi. Aby ułaskawić los namiestnik rozkazał wybudowanie kościół pod wezwaniem św. Agaty w Piecu lub św. Agaty w Więzieniu.
Kaktusy oblepione owocami
Kolejny symbol kojarzący się z Sycylią to wszechobecne kaktusy, a w zasadzie opuncja figowa (La pianta della Sicilia – il fico d’India). Ta kolczasta roślina wydaje równie kujące owoce o różnych kolorach (spotkaliśmy od różowych, przez czerwone, żółte po pomarańczowe). To właśnie one są sprzedawane na straganach i targach – często już w wersji obranej i gotowej do zjedzenia. Wcale mnie to nie dziwi i warto ich spróbować, ponieważ jest to bardzo odżywcza przekąska, która posiada wiele właściwości pro zdrowotnych.
Napiszcie w komentarzu czy oglądaliście już ten serial (: